Respirátor je účinná ochrana proti vírusom – viete ho však správne používať?

respirátor proti vírusom

Ochranné prostriedky dýchacích ciest neboli nikdy žiadanejšie. Situácia súvisiaca so šírením koronavírusu aj medzi bežnými ľuďmi rozšírila respirátory, ochranné rúška a masky. V práci mnohí z nás museli prijať dodatočné opatrenia a tak sa rúška a respirátory využívajú aj zamestnaniach, kde to predtým nebolo bežné. Zamerajme sa na respirátory ako účinnú ochranu proti vírusom a najmä ich správne používanie.

Ochranné masky, respirátory či rúška sú napríklad pre zdravotnícky personál a lekárov bežnou pracovnou pomôckou. Ochranné masky s filtrami sú tiež nevyhnutnosťou pre všetkých, ktorí pracujú v nebezpečnom prostredí plnom prachu a nebezpečných čiastočiek. Respirátory sú účinná ochrana proti vírusom a aj v súvislosti so šírením koronavírusu si svoje využitie nachádzajú v rôznych profesiách. Aby však respirátor účinkoval skutočne spoľahlivo, je potrebné ho vedieť správne používať, ako na to?

Ako si vybrať respirátor a ako si ho nasadiť?

V prvom rade je potrebné zistiť, aký respirátor máte k dispozícii, resp. aký si budete chcieť vybrať. Vo všeobecnosti rozlišujeme respirátory najmä podľa stupňa filtrácie, a to FFP1, FFP2 a FFP3. Kým prvý typ FFP1 respirátor je ideálny na filtráciu väčších netoxických častíc, FFP2 odfiltruje pevné časti a aerosóly, ktoré sú nebezpečné a dráždivé. Pri FFP3 respirátoroch už môžete počítať s filtráciou pevných aj kvapalných vysokotoxických látok a vírusov. Platí teda, že čím vyššie číslo, tým vyšší stupeň ochrany.

Respirátor je ideálnou voľbou v prípade, ak sa chcete chrániť pred jemným prachom, plesňami a tiež vírusovými čiastočkami. Neochráni vás ale pred nebezpečnými výparmi a plynmi. Na výber sú aj respirátory s výdychovým ventilom, ktorý zlepšuje komfort počas používania. V aktuálnej situácii sa však používanie tohto typu respirátorov neodporúča. Ak by respirátor s výdychovým ventilom totiž používala nakazená osoba, šírila by prostredníctvom neho nákazu do okolia.

Respirátor s ventilom FFP2

Na záver doplňme niekoľko tipov pre správne používanie respirátora. Platí totiž, že môžete mať akokoľvek kvalitný respirátor, pri nesprávnom používaní jeho účinnosť výrazne klesá. Základom je správne nasadenie, respirátor by mal k pokožke dokonale priľnúť čím vznikne utesnený priestor. Respirátor sa nasadzuje nosnou svorkou nahor, ktorú je potrebné prispôsobiť tvaru vášho nosa. Následne stačí cez hlavu natiahnuť popruhy na zadnú časť hlavy a zatiahnuť tak, aby došlo k utesneniu.

Správne nasadenie respirátora proti vírusom si skontrolujete jednoducho. Stačí sa nadýchnuť a prudko vydýchnuť, následne budete cítiť či niekde okolo respirátora neuniká vzduch. Pamätajte, že iba pri správne nasadenom respirátore sa môžete spoľahnúť na výrobcom udávanú účinnosť.


Zdroj: https://odevypracovne.sk/, https://pixabay.com/

You Might Also Like